Mida teha Spithamis

Spithamis saad viibida puhtas looduses nii palju, kui süda lustib ning hingematvalt ilusad metsad, puhtad rannaalad ning metsajärved on inimestele imelised kingitused.

Spithami küla asub Põõsaspea neemel, kus mererand on igal pool lähedal.

Spithamit ümbritseb Nõva maastikukaitseala, mis on loodud randade ning arvukate looma- ja taimeliikide koosluste säilitamiseks. Just seetõttu, et Spithamit ümbritsevad kaitselad, on siin erakordselt puhas loodus ning värske õhk.

Spithami küla territooriumile jääb Põõsaspea neem ning mitu metsajärve – Pikane järvAllikjärv ning Toatse järv.  Allikjärv on rahva suus tuntud ka kui Tantsujärv – seda põhjusel, et vanasti oli järve kohal postidele rajatud tantsuplats, mis oli küla noorte peamiseks kohtumispaigaks.

Spithamis saad viibida puhtas looduses nii palju, kui süda lustib ning hingematvalt ilusad metsad, puhtad rannaalad ning metsajärved on inimestele imelised kingitused.

Sul on küsimus?

epp@minupuhkus.ee

53 466 264

Asuokoht kaardil

t

Korduvad küsimused

Kodukord

Spithami ajaloost

Esimesed andmed Spithami küla asustamisest pärinevad juba 13. sajandi algusest. Spithami rannavetest väärib äramärkimist asjaolu, et siin on ilus ja liivane merepõhi. Lisaks lähedalasuvatele arvukatele metsajärvedele on Spithamis ka üks üsna omapärane loodusnähtus – rändav jõgi. See on kõrge rannavalliga Uuejõe, mis pea igal aastal muudab oma suubumiskohta merre.

Alates Spithami küla asutamisest 13. sajandil kuni Teise Maailmasõjani oli Spithami asustatud rannarootslaste poolt ning ka kaasajal on paljud kohalikud maaomanikud just rootslased. Spithami on osa kuulsast Noarootsi piirkonnast – osa Eestimaast, kus elasid rootslased.

Noarootsis rajati Eesti esimene teadaolev talurahvakool, Noarootsi kirik sai abikirikud (kabelid) SutlepasseRooslepasse ja Osmussaarele. 20. saj alguses asutati siin esimene lauluselts, rajati rootsikeelne laenuraamatukogu ja  asutati Rootsi Haridusselts. 

Kas teadsid, et vanim Eestis ehitatud purjelaev ehitati 1925-1927 just Spithami külas tunnustatud laevameistri Mattias Schönbergi poolt? Purjelaev nimega Kaljas “Hoppet” renoveeriti 2012 ning teenindab huvireisijaid tänapäevani Saaremaal, Kuressares. 

Lisaks mõnusale puhkusele Spithamis võivad sulle ka huvi pakkuda lähedalasuvad vaatamisväärsused.

SPITHAMI KÜLA ASUKOHT KAARDIL

Põõsaspea neem

Põõsaspea neemel pead sa kindlasti vähemalt korra oma elus ära käima. Põõsaspea neem on Eesti mandriosa loodepoolseim neem. Ulatub kitsa kivise seljakuna Osmussaare suunas kaugele merre. Põõsaspea neem on Põhja-Euroopas üks paremaid veelindude rände jälgimise kohti. Neeme tipus olevas RMK puhkekohas on DC ja infotahvel. Põõsaspea neem asub Nõva maastikukaitsealal. Soovitame enne kaitseala külastamist tutvuda kaitseala kaitse-eeskirjaga. 

ASUKOHT KAARDIL

Uuejõe org ja liivaluited  

Spithamist Nõva poole asuva Uuejõe suue kuhjatakse sageli tormidega liivavalle täis, mis põhjustab jõe rändava suudme. Huvipakkuvad on piki randa kulgevad paari meetri kõrgused luited. Uuejõe äärde on RMK väljaehitanud parkla, telkimis- ja lõkkekohad. Parklast viib mere äärde laudtee. 

ASUKOHT KAARDIL

Allika- ehk Tantsujärv 

Asub Noarootsi ja Nõva piiril Peraküla lähedal. Allikajärve äärde viib Perakülast munakivitee, mis kulgeb Allikajärve poolsaarel asunud enne I maailmasõda rajatud salajase raadiojaamani. Tänaseks päevaks on jaama asukohas näha vaid vundamendi varemeid ning väravapostid. Järve äärde on väljaehitatud lõkkekohad. 

ASUKOHT KAARDIL

uuejoe-org-ja-liivaluited-spithami-puhkemajad

Peraküla rand 

Nõva rannikuala paelub rannamõnude nautlejaid ja surfareid. Peraküla liivarannas leiad kümmekond kilomeetrit puhast laulva liivaga mereranda. Rannas puudub rannavalve ja ujumine on omal vastutusel. Peraküla rannas asub RMK Peraküla telkimisala koos lõkkekohtade ja kuivkäimlatega ja parkla kuni 200le autole.

ASUKOHT KAARDIL

perakyla-rand-spithami-puhkemajad

Osmussaar 

Osmussaare pindala on ca 480 ha, saare pikkus 4,8 km, laius 1,6 km, kõrgeim koht 8 m. Saar asub ca 7 km kaugusel Dirhami sadamast Osmussaare maastikukaitsealal. Vaatamisväärsustest on saarel 1766. a ehitatud kivikabeli varemed ja 1954. a ehitatud tuletorn.

Maastikule annavad omapära pankrannik, bretšarahnud, ulatuslikud klibuvallialad ja kadastik. Saarel asub 9 km pikkune tähistatud ja lõkkekohtadega varustatud RMK matkarada. Soovitame enne kaitseala külastamist tutvuda kaitseala kaitse-eeskirjaga ja saare kodukorraga. 

www.osmussaar.ee
www.osmussaarereisid.ee
ASUKOHT KAARDIL

Österby sadamamuul ja pritsikuur

Raudkividest sadamamuul on rajatud 20. saj alguses. Muuli esialgne pikkus on olnud 265 m, millest tänaseks säilinud ca 215 m. Suplusperioodil on Österby rand üks poolsaare populaarsemaid ujumiskohti, samuti sobib piirkond lohesurfaritele. Mere äärest avaneb vaade Haapsalu siluetile ja näha on ka Hobulaidu ning Vormsi saart. Talviti viib Österby sadamast Haapsallu 3,5 km pikkune jäätee. Objektid on tähistatud QR-koodiga.

ASUKOHT KAARDIL

Pürksi mõisa hooned ja park

Mõisahoone asub Pürksi külas ja on ehitatud 19. saj. Mõis kuulus 1919. a Ungern-Sternbergide suguvõsale. Aastatel 1920-1943 asus mõisas Pürksi Põllutöö- ja Rahvaülikool. 1989-1995 peahoone restaureeriti ja praegu tegutseb hoones Noarootsi Gümnaasium. Mõisa kõrvalhoonetes tegutsevad loodusinfokeskus ja käsitöökoda. Pargis kasvab looduskaitse all olev valge pöök ja unikaalne pärnade ring. 

ASUKOHT KAARDIL

Ramsi poolsaar

Ramsi poolsaar Einbi külas on tuntud rikkaliku taimestiku poolest. Neeme tipp on Eesti mandriosa läänepoolseim punkt. Ramsi poolsaarelt avaneb kaunis vaade Vormsi saarele ja saart mandrist lahutavale Voosi kurgule. 

ASUKOHT KAARDIL

spithami-puhkemajad-ramsi-poolsaar

Pilt: delfi.ee

Telise päevamärgid

Telise päevamärgid on Eestis ainulaadsed. Esimesed puidust päevamärgid püstitati Telisna neemele 1860. aastal, et kindlustada laevadele ohutu pääs Haapsalusse. Telise päevamärgid on aastast 2004 riikliku muinsuskaitse all, päevamärgid on eraomandis. 

ASUKOHT KAARDIL

Lyckholmi muuseum ja Saare mõis

Saare mõisa hooned on ehitatud 18-19. saj. Lyckholmis saab ülevaate Noarootsi ajaloost, pearõhk on suunatud Eesti Vabariigile aastatel 1918-40.  Eksponeeritud on majapidamistarbeid ja tööriistu, mida kasutati tol ajal põllutöödel ja mis rõhutavad head põllumajandusalast koostööd Lyckholmis elanud eestlaste, rootslaste, sakslaste ja soomlaste vahel. 

ASUKOHT KAARDIL

RMK Saare õpperada 

Sutlepa mere äärsest parklast alguse saav õpperada on varustatud vaatlusplatvormi ja vaatetorniga. Kevadel saab seal jälgida tuhandete veelindude elu, infotahvlitelt leiad teavet Silma looduskaitseala väärtuste kohta. Saare õpperada asub Silma looduskaitseala piiril. Soovitame enne kaitseala külastamist tutvuda kaitseala kaitse-eeskirjaga. 

ASUKOHT KAARDIL

Noarootsi kirik, vabadussammas, pastoraat 

EELK Noarootsi Püha Katariina kirik ehitati tõenäoliselt 1500. a paiku. Pastoraat ehitati 17. saj ja on üks vanemaid säilinud puitehitisi Läänemaal. Pastoraadis saab tutvuda püsinäitusega Noarootsi külade vanade taluhoonete ülesmõõdistustest. Kirikuaias asub Noarootsi vabadussammas, mis püstitati 1935. a. Kogu kompleks on muinsuskaitse all.

ASUKOHT KAARDIL

Sutlepa tuulik 

Tuulik asub Sutlepa küla keskuses. On ehitatud 2003. a ajaloolise Noarootsi pukktuuliku jooniste põhjal. 19. saj algul oli Noarootsi kihelkonnas ca 100 tuulikut, millest tänaseks pole säilinud ühtegi. Tuuliku juures on parkla ja suur Noarootsi välikaart. 

ASUKOHT KAARDIL

sutlepa-tuulik-spithami-puhkemajad-02

Pilt: evm.ee

Rooslepa kabel ja kalmistu 

Kabel asub Tuksi – Spithami maantee ääres Rooslepa kalmistul. Rooslepa kabel oli EELK Noarootsi koguduse üks kolmest abikirikust, mis ehitati 1830. Kabel on taastatud 2006. a suures osas endisel kujul. 

ASUKOHT KAARDIL

Metsateraapia Spithamis

Meie külastajatel on nüüd võimalik kasutada metsateraapia giidi teenuseid.Metsateraapia on tegevus, mida viiakse läbi metsateraapia giidi ehk selleks spetsiaalse ettevalmistuse saanud spetsialisti juhtimisel. Metsateraapia aitab vabastada emotsionaalseid ning füüsilisi blokeeringuid.

LOE LISAKS

Dirhami kalakohvik
Dirhami sadam, Dirhami/Derhamn, Noarootsi osavald
+3725128800, kalakohvik@dirhami.eewww.dirhami.ee

Kohvik Birkas
Keskuse 9, Pürksi/Birkas, Noarootsi osavald
+37256917697, marge.kruusma@mail.ee

Roosta Puhkeküla Restoran
Elbiku/Ölbäck, Noarootsi osavald
+3724725190, roosta@roosta.ee, www.roosta.ee

Saare Mõisa Kohvituba
Saare/Lyckholm, Noarootsi osavald
+37256988440, anukari.saare@gmail.comwww.saaremois.ee

Nõva Mõisa Kohvik
Nõva küla, Nõva osavald
+3725100755, info@kalasaba.eewww.kalasaba.ee

Nõva leivakoda-turismiinfokeskus
Pritsumaja, Nõva küla, Nõva osavald
+3725289264, info@novabreak.eewww.novabreak.ee

Noarootsi käsitööbutiik HEIN ja turismiinfopunkt
Hosby, Noarootsi osavald
+3725038122, helja@hotmail.comwww.visitnoarootsi.com

Noarootsi käsitöökoda
Pürksi/Birkas, Noarootsi osavald
+372 5545 400, +372 5550 7282, tervemnoarootsi@gmail.com

Lyckholmi muuseum
Saare/Lyckholm, Noarootsi osavald
+37256988440, anukari.saare@gmail.comwww.saaremõis.ee

Roosta Puhkeküla bowling, discgolf ja seikluspark
Elbiku/Ölbäck, Noarootsi osavald
+3724725190, roosta@roosta.eewww.roosta.ee

Dirhami kauplus
Dirhami/Derhamn, Noarootsi osavald
+372 4797 223

Nõva mõisa pood
Nõva küla, Nõva osavald +3725100755,
info@kalasaba.eewww.kalasaba.ee

Sutlepa Vabaajakeskus
Sutlepa keskus 5, Sutlepa/Sutlep, Noarootsi osavald
+37253446472, sutlepa.vak@laanenigula.ee

Osmussaare tuletorn
Osmussaare tuletornlinnak, Osmussaar/Odensholm, Noarootsi osavald +3725081180, rita@osmussaar.eewww.osmussaar.ee

Reisid osmussaarele
Osmussaar/Odensholm, Noarootsi osavald
+37258669980, info@osmussaarereisid.ee,
www.osmussaarereisid.ee

Osmussaare majutus, saun, safari, giid ja transport
Osmussaar/Odensholm, Noarootsi osavald
+3725081180, rita@osmussaar.ee
www.osmussaar.ee

Hara Buss OÜ
Reisijate vedu, 8-55 kohalised bussid
+37253408569, harabuss@gmail.com

Birkas buss OÜ
Reisijate vedu, 8 ja 19 kohalised bussid
+372 510 9196, aarekalm@gmail.com

Suffers OÜ
Sutlepa küla, www.maheseemned.ee

Miiltrans OÜ
Lõbusõidud merel ja maismaal
+3725230508, monika@leedritalu.eewww.leedritalu.ee

24MEETRIT OÜ
Noarootsi energiatee, jooga
+3725102502, kailileht@hotmail.comwww.siriatma.ee

Meie mõnusad metsajutud

Koolivaheaeg Spithamis

Koolivaheaeg SpithamisKolm väga mõjuvat põhjust, miks veeta oktoobri koolivaheaeg koos lastega Spithamis looduse keskel.Veeda koolivaheaeg SpithamisKui sa pole varem Spithamis käinud, siis siin on väga palju avastamist. Spithamit ümbritseb Nõva maastikukaitseala,...

Loen edasi

koolivaheag eestis lastega sügisel perepuhkus

Ettevõtte suvepäevade korraldamine

Ettevõtte suvepäevadKogenud ettevõtete suvepäevade korraldaja Tõnu Einasto: “Ettevõtte suvepäevad on juba ammu midagi muud, kui murumängud, tasuta õlu ja süldibänd”.Ettevõtte suvepäevad on juba ammu midagi muud, kui murumängud, tasuta õlu ja süldibändSelle kasuliku...

Loen edasi

ettevõtte-suvepaevade-korraldamine-spithami-tonu-einasto

Lühipuhkus Eestis

Lühipuhkus eestis.Kui sära kipub silmadest kaduma ja väsimus võtab võimust, siis on õige aeg teha üks väike paus igapäevastest toimetamistest. Võta endale lühipuhkus.

Loen edasi

lühipuhkus eestis

Ettevõtte suvepäevad, millest sa pole osanud unistadagi

Ettevõtte suvepäevad, millest sa pole osanud unistadagiSaad teada, kuidas korraldada ettevõtte suvepäevad, mis jäävad töötajatele veel kauaks meelde. Boonus: Sisaldab kogenud suvepäevade korraldaja Tõnu Einasto kasulikke nõuandeidEttevõtte suvepäevad on firma...

Loen edasi

ettevotte-suvepaevad-firmapidu-spithami-puhkemajad

6 põhjust, miks perepuhkus Spithamis on hea mõte

Perepuhkus SpithamisEesti pakub oma kaunite maastike ja rikkaliku kultuuriga külalistele palju avastamisrõõmu. Kui otsid ideaalset kohta perepuhkuseks, siis Spithami võib olla just see koht, mida oled otsinud.Perepuhkus Spithamis: kogemus, mida ei maksa mööda...

Loen edasi

perepuhkus-spithamis-01

Puhkemaja kümblustünniga

Puhkemaja kümblustünnigaMeil siin Spithamis on kõik puhkemajad sauna ja kümblustünniga.Puhka, kümble ja naudi.Mis on kümblustünn ja kuidas kümblustünni kasutada?Sõna kümblustünn koosneb kahest osast – “kümblus” ja “tünn”. Kümblustünn täidetakse veega, vesi...

Loen edasi

kümblustünniga puhkemaja

Meie saunaga puhkemajad

Spithami Puhkemajad on kompleks, kuhu kuulub kolm palkmaja - Väike Maja, Suur Maja ning Seltskonna Puhkemaja. Igas metsamajas on oma puuküttega saun ja kümblustünn, korralik köök ning lisaks palju muid mugavusi.

romantiline puhkemaja kahele 05

Väike Puhkemaja

Romantikute lemmik. 4 magamskohta. Väga privaatne, ümbritsetud metsaga. Oma saun ja kümblustünn. Kõikide mugavsutega köök + WIFI. Saunapuud, saunalinad ja voodipesud on hinna sees

€190 +km/ööpäev

väike%20puhkemaja%20saunaga%20MKL 0090

Suur Puhkemaja

Perede lemmik. 8 magamiskohta Kõikide mugavustega köök + WIFI. Oma saun ja kümblustünn. Saunapuud, saunalinad ja voodipesud on hinna sees.Ümbritsetud metsaga, oma tiik.

€290 +km/ööpäev

spithami saunaga puhkemajad 43

Seltskonna Maja

Parim valik sündmuse korraldamiseks. 20 magamiskohta, saunamaja ja elumaja eraldi. Oma kümblustünn, korralik köök ja seminari /peoruum koos varustusega. Toitlustuse võimalus.

€900 +km/ööpäev

Terve kompleksi rent sündmuseks

Sobib hästi firmapidudeks, seminarideks, sünnipäevadeks, workshoppideks. meil on ka kämpingud, mida saab kasutada suvel.

Mahutab kuni 40 inimest, kuid väljas on ruumi palju. Suur lõkkeplats koos võrpalliväljakukga. Pakume toitlustuse ja vajadusel aitame ürituse läbi viia.

spithami puhkemajad kogu kompleksi rent 01
spithami saunaga puhkemajad 43
puhkemaja saunaga metsamaja
spithami seltskonna puhkemaja saunaga metsamaja 05
spithami saunaga puhkemajad 43

Saunaga puhkemajad

Meil on see, mida sa hetkel vajad. Spithami Puhkemajad paiknevad Spithami külas, mis asub Põõsaspea neemel, kus mererand on igal pool lähedal. Meie privaatsed puhkemajad on ümbritsetud metsaga ja siin on väga vaikne ning rahulik.